Podokręg

INFORMACJA DOTYCZĄCA REJESTRACJI CUDZOZIEMCÓW

5/10/2019 09:06

Kluby coraz częściej rejestrują zawodników z innych państw. Poniżej przesyłamy informację dotyczącą rejestracji niepełnoletnich oraz pełnoletnich zawodników - cudzoziemców.


Poniżej przesyłam przepisy dotyczące zawodników niepełnoletnich.

Informuję, iż zgodnie z Art. 19 przepisów FIFA dotyczących Statusu i Transferu zawodników transfer dozwolony jest tylko w przypadku ukończonych 18 lat przez zawodnika. Obowiązują jednak wyjątki od powyższej zasady:
1. Rodzice zawodnika przeprowadzają się do kraju, w którym siedzibę na nowy klub z przyczyn niezwiązanych z piłką nożną, np. w celu podjęcia pracy.
2. Transfer odbywa się w ramach terytorium Unii Europejskiej, a zawodnik znajduje się między 16 a 18 rokiem życia. W takim przypadku klub musi spełnić następujące minimalne zobowiązania:
a/ Zapewni zawodnikowi odpowiednie kształcenie/szkolenie piłkarskie.
b/ Zagwarantuje zawodnikowi możliwość kształcenia/szkolenia akademickiego lub szkolnego, co pozwoli zawodnikowi kontynuować poza piłkarską karierę zawodową po ukończeniu zawodowej gry w piłkę nożną.
c/ Poczyni wszelkie niezbędne ustalenia w celu zapewnienia, że zawodnik otrzyma najlepszą możliwą opiekę (optymalny standard życia w rodzinie przyjmującej lub zakwaterowanie klubowe)
3. Zawodnik mieszka nie dalej niż 50 km od granicy państwowej, a klub, w którym zawodnik chce zostać zarejestrowany w Związku sąsiedniego kraju także zlokalizowany jest w odległości 50 km od granicy. Maksymalna odległość między miejscem zamieszkania zawodnika, a siedzibą klubu wynosi 100 km. W takich przypadkach zawodnik musi nadal zamieszkiwać w domu, a dwa zainteresowane związki muszą wydać swą wyraźną zgodę.
4. Zawodnik przebywa na terenie kraju, w którym chce zostać zarejestrowany minimum 5 lat, co należy udokumentować. Wszystkie wyjątki muszą zostać udokumentowane i nie istnieje możliwość odstąpienia od któregokolwiek z warunków. W przypadku, gdy zawodnik spełnia jeden z powyższych warunków należy wystąpić z aplikacją do FIFA (za pośrednictwem PZPN) w celu uzyskania zgody na rejestrację zawodnika bądź zmianę przynależności klubowej (transfer). Wszystkie dokumenty wymagane są: 
w formacie PDF:
- w wersji oryginalnej oraz przetłumaczone na jeden z oficjalnych języków FIFA (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański), zaznaczam iż nie jest wymagane tłumaczenie przysięgłe dokumentów.
W załączeniu przesyłam wykaz wymaganych dokumentów dla każdego z powyższych wyjątków.
Jeśli mówimy o wyjątku z regulaminu 19/2a emigracja rodziców nie ze względów piłkarskich dokumenty jakie muszą Państwo przesłać: 
- deklaracja gry amatora- nie wymaga tłumaczenia, 
- potwierdzenie zatrudnienia rodziców wraz z tłumaczeniem na oficjalny język FIFA, 
- akt urodzenia zawodnika wraz z tłumaczeniem na oficjalny język FIFA, 
- dokument potwierdzający tożsamość zawodnika (np. Paszport) nie wymaga tłumaczenia, 
- dokument potwierdzający tożsamość rodziców (np. Paszport) nie wymaga tłumaczenia,
- potwierdzenie zamieszkania/zameldowania rodziców wraz z tłumaczeniem na oficjalny język FIFA, 
- pozwolenie na pracę rodziców (w przypadku obywateli spoza UE) wraz z tłumaczeniem na oficjalny język FIFA.

Po skompletowaniu wszystkich wymaganych dokumentów, proszę o przesłanie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  
W treści maila proszę o zaznaczenie, z którego wyjątku korzysta zawodnik. Informuję, iż procedura uzyskania zgody na transfer zawodnika niepełnoletniego może potrwać kilka tygodni.

W razie pytań jestem do Państwa dyspozycji.   
Małgorzata KUŚMIERCZUK
Departament Rozgrywek Krajowych Domestic Competitions Department
M: 501 770 744
T: +48 (22) 55 12 260
E: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W przypadku zawodników pełnoletnich z innych państw procedura rejestracji opisana jest poniżej (jeśli nie mają już w Polsce certyfikatu).

Instrukcja odnośnie pozyskania certyfikatu zawodnika poprzez extranet klubowy: Na stronie kluby.pzpn.pl klub wchodzi na zakładkę "Administracja", a tam wybiera "Nową wersję". Następnie wpisuje login oraz hasło i otwiera się nowa strona (można to obejść przechodząc od razu na stronę https://klubymvc.pzpn.pl ). Później wybieramy "Transfery" i klikamy w "Nowy wniosek". W wyświetlonym formularzu należy podać wszelkie dane i załączyć deklarację gry amatora (dla amatorów), a następnie wniosek trzeba zatwierdzić naciskając "Zapisz i wyślij do PZPN".
Maksymalny czas oczekiwania na certyfikat wynosi 30 dni. Po tym czasie PZPN potwierdza zawodnika do klubu na podstawie przepisów FIFA. Z kolei jeśli zagraniczna federacja wystawi certyfikat wcześniej, to PZPN potwierdzi zawodnika do klubu i można go uprawnić (do uprawnienia zawodnika spoza Unii od IV ligi w dół potrzebny jest jeszcze dokument potwierdzający legalizację pobytu, a w przypadku kolejnego zawodnika spoza Unii - kontrakt, dokument potwierdzający legalizację pobytu i pozwolenie na pracę).